Badania elektrofizjologiczne w neurologii

Ultrasonografia Dopplera – metoda opierająca się na zjawisku odbicia sygnału od drgającej powierzchni. Uzyskuje się w ten sposób dane o przepływie krwi przez naczynia i można wykazać różne stopnie niedrożności tętnic doprowadzających krew do ośrodkowego układu nerwowego.

Echoencefalografia – polega na rejestrowaniu fal ultradźwiękowych odbitych od różnych struktur czaszki i mózgu. Najistotniejszym elementem tego badania jest echo środkowe, którego przesunięcie ma duże znaczenie diagnostyczne.

Elektronystagmografia – metoda ta służy do oceny do oceny układu przedsionkowego i polega na rejestrowaniu zmiana natężenia pola elektrycznego, które powstaje przy ruchach gałek ocznych.

Scyntygrafia mózgu
 – polega na wykrywaniu lokalizacji chorób mózgu za pomocą izotopów promieniotwórczych. Scyntygrafia kanału rdzeniowego polega na wprowadzeniu odpowiednich preparatów izotopowych drogą nakłucia lędźwiowego i badaniu drożności przestrzeni płynowych.

Badania bioptyczne – wykonuje się biopsje mięśni i nerwów obwodowych. Tylko w szczególnych wypadkach wykonuje się biopsje mózgu. Badanie umożliwia rozpoznanie choroby i ocenić stopień jej zaawansowania. Za pomocą tej metody rozpoznaje się część chorób występujących rodzinnie.

Badania psychologiczne – przeprowadza się opierając się na różnych specjalistycznych testach, których wyniki charakteryzują rodzaj i zaawansowanie zmian funkcji psychicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane ze sobą wpisy

Leczenie żylakówLeczenie żylaków

Leczenie żylaków ma na celu spowolnienie rozwoju choroby oraz zlikwidowanie jej skutków. Powszechnie stosuje się cztery metody leczenia żylaków. Farmakoterapia poprawia napięcie ściany żylnej oraz wspomaga krążenie. Kompresoterapia używa metody uciskowej