Ultrasonografia Dopplera – metoda opierająca się na zjawisku odbicia sygnału od drgającej powierzchni. Uzyskuje się w ten sposób dane o przepływie krwi przez naczynia i można wykazać różne stopnie niedrożności tętnic doprowadzających krew do ośrodkowego układu nerwowego.
Echoencefalografia – polega na rejestrowaniu fal ultradźwiękowych odbitych od różnych struktur czaszki i mózgu. Najistotniejszym elementem tego badania jest echo środkowe, którego przesunięcie ma duże znaczenie diagnostyczne.
Elektronystagmografia – metoda ta służy do oceny do oceny układu przedsionkowego i polega na rejestrowaniu zmiana natężenia pola elektrycznego, które powstaje przy ruchach gałek ocznych.
Scyntygrafia mózgu – polega na wykrywaniu lokalizacji chorób mózgu za pomocą izotopów promieniotwórczych. Scyntygrafia kanału rdzeniowego polega na wprowadzeniu odpowiednich preparatów izotopowych drogą nakłucia lędźwiowego i badaniu drożności przestrzeni płynowych.
Badania bioptyczne – wykonuje się biopsje mięśni i nerwów obwodowych. Tylko w szczególnych wypadkach wykonuje się biopsje mózgu. Badanie umożliwia rozpoznanie choroby i ocenić stopień jej zaawansowania. Za pomocą tej metody rozpoznaje się część chorób występujących rodzinnie.
Badania psychologiczne – przeprowadza się opierając się na różnych specjalistycznych testach, których wyniki charakteryzują rodzaj i zaawansowanie zmian funkcji psychicznych.