HALU Portal Choroby,URODA,ZDROWIE Badania elektrofizjologiczne w neurologii

Badania elektrofizjologiczne w neurologii

Ultrasonografia Dopplera – metoda opierająca się na zjawisku odbicia sygnału od drgającej powierzchni. Uzyskuje się w ten sposób dane o przepływie krwi przez naczynia i można wykazać różne stopnie niedrożności tętnic doprowadzających krew do ośrodkowego układu nerwowego.

Echoencefalografia – polega na rejestrowaniu fal ultradźwiękowych odbitych od różnych struktur czaszki i mózgu. Najistotniejszym elementem tego badania jest echo środkowe, którego przesunięcie ma duże znaczenie diagnostyczne.

Elektronystagmografia – metoda ta służy do oceny do oceny układu przedsionkowego i polega na rejestrowaniu zmiana natężenia pola elektrycznego, które powstaje przy ruchach gałek ocznych.

Scyntygrafia mózgu
 – polega na wykrywaniu lokalizacji chorób mózgu za pomocą izotopów promieniotwórczych. Scyntygrafia kanału rdzeniowego polega na wprowadzeniu odpowiednich preparatów izotopowych drogą nakłucia lędźwiowego i badaniu drożności przestrzeni płynowych.

Badania bioptyczne – wykonuje się biopsje mięśni i nerwów obwodowych. Tylko w szczególnych wypadkach wykonuje się biopsje mózgu. Badanie umożliwia rozpoznanie choroby i ocenić stopień jej zaawansowania. Za pomocą tej metody rozpoznaje się część chorób występujących rodzinnie.

Badania psychologiczne – przeprowadza się opierając się na różnych specjalistycznych testach, których wyniki charakteryzują rodzaj i zaawansowanie zmian funkcji psychicznych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane ze sobą wpisy

SchizofreniaSchizofrenia

Schizofrenia jest ciężką chorobą psychiczną, a w jej przebiegu występują zaburzenia myślenia, percepcji, zachowania oraz odczuwania. Chorzy tracą kontakt z rzeczywistością i nie są w stanie oddzielić świata rzeczywistego od doświadczeń