Implanty

Są to sztuczne elementy przypominające korzeń brakującego zęba, umieszczone bezpośrednio w kości szczęki. Wykonane są z tytanu, metalu który bezpiecznie łączy się z tkanką kostną. Wszczepiona część ma zazwyczaj kształt śruby lub cylindra i całkowicie schowana w kości.

Na nią zakłada się tzw. filar, do którego przytwierdza się koronę imitującą ząb. Implant wrasta w tkankę kostną, więc musi być ona dl niego dobrym podparciem. Jeśli pacjent choruje na osteoporozę implantów nie można wszczepiać, bo kość może okazać się zbyt krucha, aby się z nią zrosnąć.

Również zła kondycja dziąseł może przyczynić się do odrzucenia wszczepionej tytanowej śruby. Dlatego choroby, w czasie których dochodzi do stanów zapalnych, muszą być wcześniej wyleczone. U osób z cukrzycą decyzję o ich wstawieniu podejmuje stomatolog po dokładnych badaniach. Przeciwwskazaniem są choroby nowotworowe.


Implanty można zakładać po 16 roku życia, ponieważ dopiero w tym wieku kończy się proces rozrostu kości szczęki. Wcześniejsze umieszczenie protezy mogłoby spowodować uszkodzenie zawiązków stałych zębów. Ponieważ naturalne zęby ścierają się równomiernie, a sztuczne niemal wcale, istnieje ryzyko, że po wielu latach wkręcone korony mogą wystawać poza linię zębów. Implanty można umieścić nawet po wielu latach od usunięcia zęba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane ze sobą wpisy

MalariaMalaria

Malaria, znana też jako zimnica, jest zaliczana do trzech najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych na świecie. W ponurych statystykach ustępuje wyłącznie AIDS i gruźlicy, przypadki zachorowań odnotowano jednak w ponad stu państwach

Leczenie żylakówLeczenie żylaków

Leczenie żylaków ma na celu spowolnienie rozwoju choroby oraz zlikwidowanie jej skutków. Powszechnie stosuje się cztery metody leczenia żylaków. Farmakoterapia poprawia napięcie ściany żylnej oraz wspomaga krążenie. Kompresoterapia używa metody uciskowej