Najczęściej występującą chorobą skóry jest łuszczyca. Dolegliwość ta charakteryzuje się złuszczaniem się naskórka w postaci srebrnoszarych łusek pokrywających czerwone lub różowe wykwity skórne. Miejscami chorobowymi są zazwyczaj kolana i łokcie, czyli zgięcia kończyn.
Choroba ta dotyczy przeważnie kobiet. Przyczyn można się dopatrywać przede wszystkim w zanieczyszczeniu środowiska, jak również predyspozycjach genetycznych danej osoby. W pełni skuteczna metoda leczenia łuszczycy nie istnieje, a dolegliwość ta ma charakter przewlekły.
Choroba czasami lekko ustępuje, natomiast w sytuacjach stresowych często przybiera na intensywności. Pomocą dla osób chorych są maści dermatologiczne, lub też dieta niskotłuszczowa. Mało skuteczna okazuje się terapia hormonalna, która w dodatku przynosi często efekty uboczne. Istnieją różne rodzaje tej choroby, które różnią się charakterystyką występowania.
Niektóre odmiany mogą doprowadzić do śmierci chorego. Swędzenie towarzyszy również innej dolegliwości, którą jest świąd – jak wskazuje sama nazwa. Świąd jest dość dokuczliwą chorobą, ponieważ daje o sobie znać w nocy, pod wpływem rozgrzania ciała pod pościelą. Utrudnia w ten sposób sen i wypoczynek.
Najczęściej umiejscawia się on na rękach, okolicach pępka, zgięciach fałd skóry czy okolicach narządów płciowych. Jest to choroba zakaźna, przenoszona przez dotyk. Nawet doskonałe warunki higieniczne nie są przeszkodą dla tej dolegliwości.