Brodawki są jedną z najczęstszych chorób skóry, któymi zajmuje się dermatolog. Wywoływane są one przez różnego rodzaju wirusy brodawczaka ludzkiego. Brodawki, inaczej nazywane kurzajkami są chorobą zakaźną. Przejawiają się w postaci grudek na ciele i w zasadzie nie są groźne.
Praktycznie znikają same po pewnym czasie. Są to narośla stwardniałej, rozszerzonej skóry, pojawiające się na dłoniach lub podeszwach stóp. Można się nimi zarazić na przykład pod prysznicem na basenie lub w innym miejscu publicznym. Wyróżniamy brodawki pospolite, młodzieńcze, bolesne podeszew i kłykciny kończyste. Brodawki mogą powstać w każdym miejscu na powierzchni ciała.
W rozpoznaniu brodawek przydatna jest biopsja
Tak więc również na spojówkach, błonach śluzowych, czy w jamie ustnej. Brodawek można się pozbyć zamrażając je ciekłym azotem. Nazywa się to krioterapia, używana również w innych dziedzinach medycyny.
Brodawki można też usunąć chirurgicznie, natomiast na błonach śluzowych najsilniej działa pedofilina. Jest to substancja hamująca podział komórek w obrębie zmiany. Użyteczny okazuje się również laser, którym można wypalić kurzajki. Istnieją też inne metody, które jednak trwają kilka tygodni i należą do dość drogich metod walki z brodawkami.
Określa się, że podobno 10% ludzkości zarażonych jest wirusem brodawczaka. Szczególnie narażone są osoby z obniżoną odpornością przez takie choroby jak atopowe zapalenie skóry, Chłoniak, AIDS czy też leczenie, które miało wpływ na układ immunologiczny obniżając jego sprawność.