Przeszczepy obcej skóry

Przeszczepy skóry pobranej od innego człowieka noszą nazwę przeszczepów alogennych. Skóra alogenna stosowana jest najczęściej w przypadku leczenia ciężkich oparzeń. Jeżeli oparzenie jest bardzo rozległe nie ma możliwości pobrania odpowiedniej ilości skóry własnej chorego celem zamknięcia ran.

W tych wypadkach konieczne jest pobranie skóry najczęściej ze świeżych zwłok, która służy jako opatrunek biologiczny do czasu uzyskania odpowiedniej ilości skóry własnej. Przeszczepy skóry alogennej po pewnym czasie zawsze zostają odrzucone. W przypadku braku autoprzeszczepów (skóry własnej), możemy stosować również skórę obcogatunkową, najczęściej skórę świńską (przeszczepy ksenogenne). Jednakże przeszczepy takie nie wgajają się.

Czasami stosowana jest również chrząstka lub kość alogenna np. do rekonstrukcji nosa, ale najlepszym materiałem jest ta pobrana od pacjenta.
Współczesne leczenie oparzeń głębokich (IIIo) polega na możliwie najszybszym wycięciu tkanek martwych i pokryciu ran wolnymi przeszczepami skóry, alogennymi lub ksenogennymi. Następnie są one stopniowo wymieniane na przeszczepy własno pochodne.

Najczęstszymi powikłaniami w miejscowym leczeniu oparzeń są przykurcze, które wymagają możliwie szybkiego zastosowania przeszczepów skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane ze sobą wpisy

SchizofreniaSchizofrenia

Schizofrenia jest ciężką chorobą psychiczną, a w jej przebiegu występują zaburzenia myślenia, percepcji, zachowania oraz odczuwania. Chorzy tracą kontakt z rzeczywistością i nie są w stanie oddzielić świata rzeczywistego od doświadczeń

ImplantyImplanty

Są to sztuczne elementy przypominające korzeń brakującego zęba, umieszczone bezpośrednio w kości szczęki. Wykonane są z tytanu, metalu który bezpiecznie łączy się z tkanką kostną. Wszczepiona część ma zazwyczaj kształt

MalariaMalaria

Malaria, znana też jako zimnica, jest zaliczana do trzech najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych na świecie. W ponurych statystykach ustępuje wyłącznie AIDS i gruźlicy, przypadki zachorowań odnotowano jednak w ponad stu państwach