Pierwsze zastosowanie łyżeczkowania jamy macicy

Chirurg i ginekolog francuski Joseph Claude Anthelme Recamier jako pierwszy wprowadził w roku 1846 w ginekologii „skrobaczkę”, instrument chirurgiczny do łyżeczkowania macicy. Jest to rodzaj małej łyżeczki z długim wygiętym ostrzem.


Podobna „skrobaczka” została opisana już wcześniej, w roku 1723, przez Renego de Garengeota jako rodzaj narzędzia chirurgicznego do oczyszczania ran. Jednakże Recamier jako pierwszy wprowadził ją jako absolutną nowość do ginekologii. Usuwał zza jej pomocą stany zapalne błony śluzowej macicy. Instrument ten przez cała dziesięciolecia nie znajdował jednak powszechnego zastosowania ze względu na małą precyzyjność i wkrótce po wprowadzeniu wyszedł z użycia.

Jednakże jej twórca zalecał ją do usuwania polipów z macicy, uważając, że są one przyczyną obfitych krwawień. Nazwał tę operację skrobanką. Recamier, który pracował 40 lat w paryskim szpitalu Hotel-Dieu, wprowadził poza tym do praktyki ginekologicznej w roku 1801 wziernik pochwowy.

Zalecał ponadto stosowanie pewnego rodzaju walca metalowego, który umożliwiał wgląd do szyjki i ujścia macicy przy zabiegu wypalania lub amputację szyjki macicy oraz usunięcie macicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane ze sobą wpisy

MalariaMalaria

Malaria, znana też jako zimnica, jest zaliczana do trzech najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych na świecie. W ponurych statystykach ustępuje wyłącznie AIDS i gruźlicy, przypadki zachorowań odnotowano jednak w ponad stu państwach

GinekologiaGinekologia

Ginekologia to gałąź medycyny kobiecej, która zajmuje się profilaktyką a także leczeniem chorób kobiecych. Ocenia zewnętrzny stan narządów rodnych a także ich kondycję wewnątrz. Czyli jaki jest stan pochwy, macicy,