HALU Portal Choroby,ZDROWIE Skleroterapia

Skleroterapia

W przypadku gdy koszty leczenia operacyjnego żylaków są wysokie lub występują wątpliwości co do właściwego rezultatu takiego leczenia, stosuje się skleroterapię, lub też nastrzykiwanie. Do nastrzykiwania używa się strzykawki z bardzo cienką igłą, którą wprowadza się do światła niewydolnej żyły. 

W ten sposób można wstrzyknąć środek chemiczny, który uszkadza komórki śródbłonka, powodując kontrolowany stan zapalny naczynia. W skutek tego dochodzi do zwężenia, obkurczenia i zwłóknienia żyły zamykając ją. Jest to metoda nieoperacyjna i stosuje się ją również w leczeniu tzw. pajączków żylnych. Tuż po wykonaniu zabiegu, nogę się bandażuje. W ten sposób krew może znaleźć sobie nowe ujście, zostawiając zarośnięty szlak. Taki rodzaj traktowania nie wyrządza szkody układowi krążenia.

Pacjent po zabiegu może chodzić, lecz opaskę uciskową powinien nosić jeszcze przez około dwa tygodnie. Zapobiegawczo dobrze jest wieczorem i przed snem rozmasowywać nogi od stóp do pachwin. Istnieje też wiele leków, które wzmacniają naczynia krwionośne oraz działają przeciwzapalnie.

Należy jednak przed stosowaniem środków farmaceutycznych skonsultować je z lekarzem. Żylaki potrafią się odnawiać, dlatego też styl życia musi ulec zmianie w celu wyeliminowania ryzyko ich ponownego powstania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane ze sobą wpisy

Brodawki – leczenieBrodawki – leczenie

Brodawki są jedną z najczęstszych chorób skóry, któymi zajmuje się dermatolog. Wywoływane są one przez różnego rodzaju wirusy brodawczaka ludzkiego. Brodawki, inaczej nazywane kurzajkami są chorobą zakaźną. Przejawiają się w postaci grudek na