Jedną z chorób, którą zajmuje się dermatologia jest różyczka. Choroba ta jest następstwem zakażenia wirusowego przenoszonego drogą kropelkową, czyli tak samo jak w przypadku ospy
Różyczka charakteryzuje się wysypką, zaczynającą się zazwyczaj od uszu i czoła, a następnie roznosi się na całe ciało. Towarzyszy jej często gorączka.
Okres wylęgania choroby określa się na 14 do 21 dni. Epidemia różyczki ma miejsce zazwyczaj w okresie zimowym lub na początku wiosny. Zdarza się, że przechodzi się ją bezobjawowo. Choroba ta należy do najłagodniejszych chorób zakaźnych. Różyczce towarzyszy bolesne powiększenie węzłów chłonnych. W leczeniu stosuje się leki przeciwgorączkowe, a choremu zaleca się spędzenie przynajmniej 4 dni w łóżku.
Nawet po zniknięciu choroby powiększenie węzłów chłonnych może się utrzymywać jeszcze do kilku tygodni. Możliwe są również inne dolegliwości towarzyszące tej chorobie, takie jak katar, kaszel czy bóle stawów. Dzieci przechodzą ją dość lekko.
W użyciu jest szczepionka przeciw różyczce, którą można zaszczepić dzieci. Tak samo jak w przypadku ospy, różyczka również uodparnia na całe życie.