Hemoroidy

Hemoroidy (guzki krwawnicze, krwawnice, żylaki odbytu) to sploty rozszerzonych naczyń krwionośnych pod śluzówką dolnej części odbytnicy, w formie łatwo krwawiących guzków, które podczas oddawania stolca mogą wysuwać się przez odbyt. Kiedy guzek nie zostaje odprowadzony do odbytnicy, ucisk na jego szypułę przez zwieracze odbytu powoduje uwięźnięcie guzka, zakrzep, obrzęk, pieczenie, świąd i silną bolesność. Czasami dochodzi do krwawienia, którego skutkiem może być przewlekła niedokrwistość.

Przyczyną powstawania guzków krwawniczych jest utrudnienie odpływu krwi z okolicy odbytu z różnych powodów, jak zaparcia stolca, częste zwiększanie ciśnienia w jamie brzusznej, np. przy kaszlu, parciu na stolec lub mocz, powiększona macica, np. w ciąży oraz guzy jamy brzusznej. W celu diagnozy wykonuje się następujące badania: rektoskopię, czyli badanie endoskopowe odbytu i odbytnicy, rtg jelita grubego oraz badanie kału na krew utajoną.

Leczenie zachowawcze polega na usunięciu przyczyn powodujących zwiększenie tłoczni brzusznej, stosowaniu miejscowym maści obkurczających naczynia i łagodzących podrażnienie błony śluzowej. Najskuteczniejsze jest leczenie operacyjne przeprowadzane w zaawansowanej postaci choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane ze sobą wpisy

MalariaMalaria

Malaria, znana też jako zimnica, jest zaliczana do trzech najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych na świecie. W ponurych statystykach ustępuje wyłącznie AIDS i gruźlicy, przypadki zachorowań odnotowano jednak w ponad stu państwach

ŁuszczycaŁuszczyca

Najczęściej występującą chorobą skóry jest łuszczyca. Dolegliwość ta charakteryzuje się złuszczaniem się naskórka w postaci srebrnoszarych łusek pokrywających czerwone lub różowe wykwity skórne. Miejscami chorobowymi są zazwyczaj kolana i łokcie, czyli