HALU Portal Depresja,OGÓLNE,ZDROWIE Depresja – chorobą XXI wieku

Depresja – chorobą XXI wieku

Życie gna do przodu z prędkością światła – w dzisiejszym świecie mamy dużo pracy, obowiązków i niewiele czasu. Aby wszystkim i wszystkiemu sprostać, należy się nieźle natrudzić. A co, gdy nie widzisz w tym sensu, nie masz siły wstać z łóżka, a wszystko widzisz w szarych barwach? Jeśli taki stan utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, to najprawdopodobniej powinieneś udać się do lekarza. Depresja, bo przy takich objawach lekarz najpewniej wyda taką diagnozę, jest bardzo powszechną chorobą.

Zachorowalność na tę chorobę jest bardzo duża – cierpi na nią aż 10% populacji dorosłych.

Jakie są jej objawy?

Depresja nazywana jest chorobą duszy. Chorzy zamykają się w domach, nie wychodzą z łóżka, a także przepełnia ich uczucie beznadziejności. A ponadto, często cierpią na bezsenność bądź wręcz odwrotnie, śpią całymi dniami. Podobnie bywa z apetytem, spora część chorych odczuwa jadłowstręt, ale są też pacjenci, którzy odczuwają ogromne łaknienie.

Co zrobić, gdy zauważymy takie objawy u osoby bliskiej?

Należy zapamiętać, że depresja jak każda inna choroba musi być leczona przez specjalistę. Psychiatra przepisze konkretne leki na depresję, które z pewnością pomogą uporać się z chorobą. Z badań wynika, że w dalszym ciągu bardzo duża liczba osób chorych nie zwraca się o pomoc do lekarza i pozostawia ją samej sobie. Jednak istnieją skuteczne antydepresanty, które przepisuje psychiatra i tylko dzięki takiemu zastosowaniu leczenia pacjent uzyskuje realne szanse na odzyskanie zdrowia.

To niestety bardzo zdradliwa choroba, która nieleczona może prowadzić nawet do śmierci – narastające uczucie beznadziejności wywołuje u chorego myśli samobójcze. Dlatego tylko skuteczne antydepresanty i stała kontrola specjalisty pomogą odzyskać równowagę.

A jaki jest najlepszy lek na depresję?

Chory cierpiący na depresję może odzyskać zdrowie, ale powinien być już zawsze pod kontrolą specjalisty. Choroba może w każdej chwili powrócić, dlatego najlepszy lek na depresję to profilaktyka. Stała opieka psychiatry, który kontroluje nasze zdrowie jest najlepszą metodą.

Powiązane ze sobą wpisy

RóżyczkaRóżyczka

Jedną z chorób, którą zajmuje się dermatologia jest różyczka. Choroba ta jest następstwem zakażenia wirusowego przenoszonego drogą kropelkową, czyli tak samo jak w przypadku ospy Różyczka charakteryzuje się wysypką, zaczynającą się zazwyczaj