HALU Portal Depresja,OGÓLNE,ZDROWIE Depresja – chorobą XXI wieku

Depresja – chorobą XXI wieku

Życie gna do przodu z prędkością światła – w dzisiejszym świecie mamy dużo pracy, obowiązków i niewiele czasu. Aby wszystkim i wszystkiemu sprostać, należy się nieźle natrudzić. A co, gdy nie widzisz w tym sensu, nie masz siły wstać z łóżka, a wszystko widzisz w szarych barwach? Jeśli taki stan utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, to najprawdopodobniej powinieneś udać się do lekarza. Depresja, bo przy takich objawach lekarz najpewniej wyda taką diagnozę, jest bardzo powszechną chorobą.

Zachorowalność na tę chorobę jest bardzo duża – cierpi na nią aż 10% populacji dorosłych.

Jakie są jej objawy?

Depresja nazywana jest chorobą duszy. Chorzy zamykają się w domach, nie wychodzą z łóżka, a także przepełnia ich uczucie beznadziejności. A ponadto, często cierpią na bezsenność bądź wręcz odwrotnie, śpią całymi dniami. Podobnie bywa z apetytem, spora część chorych odczuwa jadłowstręt, ale są też pacjenci, którzy odczuwają ogromne łaknienie.

Co zrobić, gdy zauważymy takie objawy u osoby bliskiej?

Należy zapamiętać, że depresja jak każda inna choroba musi być leczona przez specjalistę. Psychiatra przepisze konkretne leki na depresję, które z pewnością pomogą uporać się z chorobą. Z badań wynika, że w dalszym ciągu bardzo duża liczba osób chorych nie zwraca się o pomoc do lekarza i pozostawia ją samej sobie. Jednak istnieją skuteczne antydepresanty, które przepisuje psychiatra i tylko dzięki takiemu zastosowaniu leczenia pacjent uzyskuje realne szanse na odzyskanie zdrowia.

To niestety bardzo zdradliwa choroba, która nieleczona może prowadzić nawet do śmierci – narastające uczucie beznadziejności wywołuje u chorego myśli samobójcze. Dlatego tylko skuteczne antydepresanty i stała kontrola specjalisty pomogą odzyskać równowagę.

A jaki jest najlepszy lek na depresję?

Chory cierpiący na depresję może odzyskać zdrowie, ale powinien być już zawsze pod kontrolą specjalisty. Choroba może w każdej chwili powrócić, dlatego najlepszy lek na depresję to profilaktyka. Stała opieka psychiatry, który kontroluje nasze zdrowie jest najlepszą metodą.

Powiązane ze sobą wpisy

MalariaMalaria

Malaria, znana też jako zimnica, jest zaliczana do trzech najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych na świecie. W ponurych statystykach ustępuje wyłącznie AIDS i gruźlicy, przypadki zachorowań odnotowano jednak w ponad stu państwach

RóżyczkaRóżyczka

Jedną z chorób, którą zajmuje się dermatologia jest różyczka. Choroba ta jest następstwem zakażenia wirusowego przenoszonego drogą kropelkową, czyli tak samo jak w przypadku ospy Różyczka charakteryzuje się wysypką, zaczynającą się zazwyczaj