Gruźlica skóry

Gruźlica skóry jest jedną z postaci gruźlicy pozapłucnej i może występować jako samodzielna choroba lub towarzyszyć gruźlicy płuc i narządów wewnętrznych. Czynnikiem wywołującym chorobę są bakterie zwane prątkami gruźlicy lub prątkami kwasoodpornymi. Zakażenie może mieć charakter zewnątrzpochodny i wtedy dotyczy tylko i wyłącznie skóry oraz wewnątrzpochodny, gdy skóra zastaje zajęta przez prątki, których pierwotne ognisko znajduje się wewnątrz organizmu.

Gruźlicę można podzielić na gruźlicę właściwą i na tuberkulidy. Gruźlica właściwa ma wiele odmian w zależności od rodzaju bakterii, które ją wywołały oraz od objawów i tak wyróżniamy: gruźlicę toczniową, zapalenie gruźlicze węzłów chłonnych, gruźlicę rozpyłową, brodawkującą oraz wrzodziejącą. Natomiast tuberkulidy to odczyn alergiczny na prątki gruźlicy lub ich składowe i występuje najczęściej po wcześniejszym przebyciu gruźlicy lub kontaktu z chorą osobą.

Leczenie gruźlicy skory zależy od tego, czy występuje ona jako samodzielna choroba czy towarzyszy gruźlicy narządowej, węzłowej lub kostnej. Na ogół leczenie polega na podawaniu leków przeciwprątkowych jednak w drugim przypadku leczenie należy poszerzyć o antybiotyki. Czas trwania leczenia zależy od rodzaju gruźlicy, np. przy gruźlicy brodawkującej należy przyjmować leki do momentu całkowitego zagojenia zmian skórnych. Natomiast okres leczenia gruźlicy wrzodziejącej, rozpływowej i toczniowej sięga nawet kilkunastu miesięcy. Po tym okresie należy wykonać badanie histologiczne, aby stwierdzić brak ziarniny gruźliczej lub bardziej dokładne badanie metodą molekularną, która wykrywa materiał genetyczny ewentualnie przetrwałych prątków.

Powiązane ze sobą wpisy

HemoroidyHemoroidy

Hemoroidy (guzki krwawnicze, krwawnice, żylaki odbytu) to sploty rozszerzonych naczyń krwionośnych pod śluzówką dolnej części odbytnicy, w formie łatwo krwawiących guzków, które podczas oddawania stolca mogą wysuwać się przez odbyt. Kiedy