Srebro występuje w przyrodzie w postaci rodzimej lub razem z siarką, arsenem, antymonem i chlorem, a także w rudach, takich jak argentyt, chlorargyryt i pirargyryt. Obecnie prawie całkowicie zaprzestano wydobywania srebra z rudy srebronośnej, ponieważ było to zbyt kosztowne w stosunku do wartości kruszcu. Dzięki znacznemu postępowi techniki wydobywania i oczyszczania metali takich jak miedź, cynk i ołów, stało się możliwe pozyskiwanie srebra jako produktu ubocznego, bez dodatkowych kosztów. W tym momencie jest to ok. 75% całego światowego wydobycia.
Od kilkunastu lat czołowym wydobywcą srebra na świecie jest Peru. Państwo to z roku na rok zwiększa poziom wydobycia tego metalu, w roku 1999 było to 2762t (97,4 mln uncji), a w roku 2009r. – 3512t (123,9 mln uncji). Mało kto wie, że również Polska jest jednym z największych producentów srebra i od kilkunastu lat utrzymuje się w pierwszej dziesiątce. W 1999r. zajęliśmy 6. miejsce na świecie z wydobyciem 1990t (70,2 mln uncji), a w roku 2009 produkcja wyniosła 1111t (39,2 mln uncji) co dało nam 9. miejsce. Pozostałe państwa znajdujące się w czołówce według danych z 2009r to kolejno: Peru, Meksyk, Chiny, Australia, Boliwia, Chile, Rosja i USA.
Przedsiębiorstwo, które w Polsce zajmuje się pozyskiwaniem srebra rafinowanego to Kombinat Górniczo – Hutniczy Miedzi, czyli KGHM Polska Miedź S.A. Zgodnie z danymi zaprezentowanymi w World Silver Survey 2010 KGHM Polska Miedź był drugim na świecie przedsiębiorstwem pod względem ilości wyprodukowanego srebra w roku 2009.