HALU Portal Choroby,ZDROWIE Leczenie żylaków

Leczenie żylaków

Leczenie żylaków ma na celu spowolnienie rozwoju choroby oraz zlikwidowanie jej skutków. Powszechnie stosuje się cztery metody leczenia żylaków.

Farmakoterapia poprawia napięcie ściany żylnej oraz wspomaga krążenie. Kompresoterapia używa metody uciskowej za pomocą bandaży, pasów lub rajstop uciskowych, które mają za zadanie przeciwdziałać zastojowi i obrzękowi limfatycznemu. Skleroterapia jest metodą polegającą na nastrzykiwaniu „pajęczaków” żylnych środkami obli terującymi, które powodują ich zamykanie i znikanie. Zabieg ten poprzedza się badaniem dopplerowskim USG w celu oceny wydolność zastawek w ujściach żył odpiszczelowych. Taki zabieg trwa od 20 do 30 minut i powinien być przeprowadzany przez wykwalifikowanego chirurga. Operację usunięcia żylaków przeprowadza się w przypadku poważniejszych żylaków.

W przypadku niewydolności zastawek żylnych, żylak usuwa się w całości. Tradycyjną metodą żylaki usuwa się poprzez nacięcia skóry w wielu miejscach. Po zabiegu zakłada się szwy, a pacjent zazwyczaj wraca po paru godzinach do domu. Istnieje również metoda laserowego usuwania żylaków. Chirurg dostaje się do naczyń krwionośnych poprzez małe nacięcia skóry, przez które wprowadza światłowód. Światło lasera powoduje zamkniecie zmienionych chorobowo żył.

W bezoperacyjnym leczeniu żylaków stosuje się różne metody. Są to na przykład żele, maści i kremy na żylaki, które łagodzą objawy oraz obrzęk. Używa się również specjalnych rajstop uciskających, które wspomagają krążenie krwi w żyłach i zapobiegają powstawaniu obrzęku. Inną, bezoperacyjną metodą leczenia żylaków jest skleroterapia. Terapia ta jest metodą kompresyjną leczenia żylaków poprzez nastrzykiwanie lekami chorobowo zmienionych naczyń. Skleroterapię stosuje się w przypadku braku poważnych uszkodzeń głównych, powierzchniowych pni żylnych kończyn dolnych.

Badanie USG Dopplera jest konieczne na tym etapie by ocenić funkcjonowanie zastawek w żyłach. Ich praca jest bardzo ważna dla właściwego funkcjonowania układu krwionośnego. Do skleroterapii używa się roztworów na bazie detergentów, leków na bazie związków jodu oraz środków hipertonicznych. Działanie jest następujące.

Środki te powodują odwodnienie i uszkodzenie śródbłonka naczynia oraz uszkadzają błonę komórek śródbłonka. Metoda ta pobudza specjalne komórki do produkcji włóknika, powodując całkowite zwłóknienie naczynia i w końcowym etapie wyłączenie go z układu żylnego. Operację powinien przeprowadzać wykwalifikowany chirurg.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane ze sobą wpisy